Фестът Taste Bansko с амбиция за място на световната гастрономическа карта
Текст и снимки Юлия Вълкова
Като скиори познавахме Банско само през зимата. Постепенно го откривахме като културна дестинация с джаз или театрални фест, с пиринските рок вечери, с дните на българското кино, на изложбите, демонстрациите и фолклорните изпълнения, събрани в Традиии и изкуство, с дните на българската музика, Банско опера фест и още, и още. Докато не присъствахме и на известния от много есени насам кулинарен празник Уникално Банско. Тази традиция кара ръководството на общината и амбициозни механджии да организират първия по рода си балкански фест Taste Bansko, с който да покажат на света, че градчето под Пирин има уникална кухня, прекрасни вина и люта ракия. Инициатори са собствениците на 12 емблематични механи, сред които са култовите Дедо Пене, Мацурев хан, Метоха, Молерите… Те се обединяват в т.нар. Уникално Банско – марка, която работи за единни стандарти за хранене в заведенията им, предлагащи типични бански ястия, пречупени през семейните традиции.
Първото издание на феста ще е догодина, но още тази есен общинари, хотелиери и механджии поканиха журналисти от България, Гърция и Сърбия да ракажат за своите идеи и цели. Една от основните движещи фигури в Taste Bansko бe Криса Краса от Солун, директор на фирмата Respond On Demand за предоставяне на маркетингови и промоционални услуги на туристически дестинации и туристически компании, която изгражда връзки с туроператори от цял свят и промотира международни туристически изложения в Европа и Турция. В Банско заедно с Криса пристигна и Мария Атанасопулу, председател на World Food Travel Association. Двете са се заели да популяризират в Гърция и по света Банско не само като ски, но и като кулинарна дестинация.
Първата среща бе в механа Матоха, кадето гостите приветсва Сашка Въчкова, зам.кмет в областта на туризма. „Банско не е само зимен курорт – стремим се да превърнем града в целогодишна туристическа дестинация и затова идеята на това събиране е той да стане част от световната гастрономическа карта. Ще популяризираме идеята си и чрез балканския фест Taste Bansko”, сподели Въчкова.
Един от младите собственици на Метоха – Ивайло Янчовичин, който с брат си коландрят механата, сготви пред гостите капама, типичното за Банско зимно ястие с кисело зеле, сланина, запържен ориз, 3 вида месо плюс кървавица, подправено с дафинов лист, кимион, мащерка и полято с бяло вино. Неустоимата вкусотия се готви в гърне на бавен огън с часове. 36-годишният Ивайло, на когото помагаше малката му племеница, разказа как с брат си открили механата в родната си къща и призна, че готварските си умения е взел от школата на баба и мама. А вечерта сервираха капамата и всеки от гостите остана възхитен от уникалния й вкус.
Но изненадите не спряха. На масата се появиха и кукурините, чието приготвяне по-рано демострираха Милка и Мария от Метоха, като замесиха твърдо тесто от брашно, щопка сол и захар и яйца, разточиха кори, нарязаха на ивици, увиха ги като панделки и ги изпържиха. Названието означава къдри, къдрици, заради начина, по който тестените ленти се къдрят при пържене. Във времената на недоимък този десерт е бил любим и предпочитан от млади и стари, защото се приготвя бързо и е много икономичен. Посипани с пудра захар, те се топят в устата като сладостна целувка. Сладка бе и дегустацията на мед, сервирана с печена тиква, посипана с мащерка, представена от Енчо Чобанов. Воденицата и Касапиновата механа бяха също домакини на препълнените с гастрономични впечатления гости на проявата.
В Дедо Пене пък наред с обичайните за града изкушения като бански старец, сервираха и дропка – тънко нарязана препържена хрупкава сланина. Сред необичайните за пришълеца ястия бе и чести костурета /гъст боб по бански/. Старият фасул е една от основните храни у нас. Приготвя се по различни рецепти, а тук се прави само от местния сорт боб – бубарчи. Юлия Попова, една от наследничките на дядо Пене, също е ангажирана в механата и е сред дейните организатори в Уникално Банско. Трупала опит в различни курсове у нас и в чужбина, тя разказва за традициите в кухнята на механата, за стародавните рецепти, приготвяни за специални случаи, за нововъденията, свързани с вегетарианските ястия.