Изглежда и съм – пърформънс като себепознаване на Мариела Гемишева
Лия Добромирова, снимки Владислава Григорова
Галерия Структура бе домакин на инсталация-пърформънс на Мариела Гемишева, вдъхновен от концептуалната мода с цел да провокира размисли за връзката между личност и облекло. Проектът Изглеждам и съм е форма на представяне и консумация на концептуалната мода извън традиционната конвенция и функция на модния дизайн. Тук модата присъства едновременно като медия и като експериментално поле, където облеклото е само средство за игра със собствената личност или за своеобразно изследване на взаимоотношенията между личност и облекло.
Мариела представя скулптурна композиция от живи модели, облечени в последната модна колекция на авторката от 11 силуета в една единствена конструкция, назована скафандър за ангели от коприна в ахроматична тоналност. Като контрапункт в идеята присъства и емблематичен автопортрет на художничката от проекта Out of Mysel от 2002 г. На него тя флиртува със собствения си дизайн, стигайки до абсолютното освобождаване от него. След 22 години Изглеждам и съм е препратка към изследването на т. нар. устойчива или бавна мода. А, според авторката, себепознаването е основна функция и смисъл на съвременното етично облекло.
Мариела твърди, че инсталацията е нейно абсолютно разголване, от което като дизайнер и артист много често има необходимост, но рядко си го позволява. „Този пърформанс е специално прецизиран така, че хората, които го видят, дори като видео документация, да приемат не само мен, но и себе си – такива, каквито са”, обяснява тя. Затова отношението към облеклото е себепознание и тъкмо то се опитва да провокира с Изглеждам и съм – модата като медия и експериментално поле, в което облеклото е само средство за игра със собствената личност.
“Модата, която аз познавам – като функция, феномен и присъствие в нашия живот – е редно, така реших за себе си, да я употребявам като медия или средство за моите арт проекти. Затова в галерия Структура представих художествено произведение, а не толкова модно шоу”, пояснява Мариела.
Според нея проблемът обличане – събличане в съответните тенденции и в съответната консумация на облекло е твърде важен. Особено напоследък, когато светът се превърна в изключително консумативен и модните дизайнери е нужно да преосмислят начина на употреба на облекло. Затона не е редно да имаме огромни гардероби и значително количество аксесоари, а да притежаваме облекло, което да носим изключително и само с удоволствие. ”Нека употребяваме облекло, което има смисъл за нас, нека личността наистина да присъства в обществото със съответното правилно присъствие и като визия, а не само като функция”, заключава авторката. И допълва, че естетиките на доминиращата тенденция или функция на пазара не са единственото необходимо условие. Затова използва дрехите за база на артистични провокации, преобръщайки модното шоу в пърформанс и моделите в обекти.
Работата на Гемишева като моден дизайнер и артист е съчетание на два подхода – на класическия моден дизайн, който обръща внимание на конструкцията на облеклото в неочакваното съчетание на материалите, спецификата на аксесоарите, цялостния имидж и подхода към подчертано скулптурната форма като арт обект. Дрехите не могат да се носяти по всяко време и на всяко място. Чрез композицията и динамиката в силуетите дефилетата представляват нещо повече от просто показване на утилитарни предмети. За дизайнерката те се превръщат в пространствено и времево разгръщане на структури и материали, създаващи усещането за разхождаща се скулптурна композиция. Водещ принцип е играта и употребата на разнообразни елементи в дрехата, на форми и знаци от различни социални и културни пространства, нанесени чрез нов хармонично-дисхармоничен дизайнерски подход. Модата е употребена като съвременен феномен и е преди всичко територия за художествена дейност.
А себе си определя като моден дизайнер, който не се интересува от мода.
Специално участие в пърформанса имаха моделите на Ивет фешън, грим – Марина Младенова; прически – Васил Атанасов, асистенти: Кристина Русева и Дебора Тодорова, конструктор моделиер: инж. Петя Джукелова; аксесоари: Димитър Делчев; обувки: HOGL; фотограф на събитието: Владислава Григорова; звук: Елитна; фотограф: Александър Нишков.